Słyszałeś już o zaletach trzydniowego weekendu dla Twoich pracowników? To lepsze niż sportowe i zdrowotne benefity, owocowe piątki i pizzowe czwartki razem wzięte. Jeśli już dziś chcesz skusić pracowników i dać im czterodniowy tydzień pracy, nie musisz czekać na zmianę kodeksu pracy. Tak, jak firma Herbapol, która pilotażowo wprowadziła u siebie skrócony tydzień pracy od stycznia 2025 roku. Jej pracownicy już cieszą się na wolne piątki.
Koncepcja skróconego czasu pracy w Polsce (nazwana powszechnie 4 dniowym tygodniem pracy, choć pierwotnie nie chodziło o skrócenie pracy o jeden dzień w tygodniu ale o zmniejszenie liczby godzin) powstała już w 2022 r. Wtedy Partia Razem i Klub Parlamentarny Lewicy zgłosili projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, przy zachowaniu wynagrodzenia takiego samego, jak w trakcie pracy przez 40 godzin w tygodniu. Ponieważ nie zmieniono jeszcze kodeksu pracy, wiele osób myśli, że 4-dniowy tydzień pracy albo krótszy czas pracy w pięciodniowym tygodniu to odległa przyszłość. Tymczasem jest to możliwe już dziś. W tym artykule odpowiadamy, jak to zrobić.
Skrócony tydzień pracy niekoniecznie oznacza krótszy czas pracy. Gdzie jest haczyk?
Zanim omówimy dostępne rozwiązania, na początku wyjaśnijmy kilka kwestii, które mogą na pierwszy rzut oka być mylące. Gdy w emocjach rozprawiamy o tym, że pracownicy będą pracować „krócej”, zastanówmy się, co w konkretnym przypadku będzie oznaczać to „krócej”.
- Skrócony tydzień pracy przy zachowaniu 40-godzin pracy w tygodniu. W tym modelu pracownik zamiast 5 dni w tygodniu, pracuje 4 dni, ale nie oznacza to automatycznie, że krócej. Bowiem każdego z tych 4 dni może pracować np. po 10 godzin. Wtedy nadal mamy 40-godzinny tydzień pracy, ale zamknięty w czterech dniach.
- Skrócony czas pracy, gdy pracownik zamiast 40 godzin pracuje krócej – np. 32 lub 35 godzin, przy zachowaniu wynagrodzenia jak za 40 godzin pracy. Nie oznacza to automatycznie 4-dniowego tygodnia pracy, bo pracownik nadal może pracować przez 5 dni, ale krócej niż 8 godzin każdego dnia (np. przez 7 godzin, co łącznie daje 35 godzin pracy w tygodniu 5-dniowym).
- Skrócony tydzień pracy przy jednoczesnym skróceniu godzin pracy w tygodniu np. do 35 lub 32. W tym modelu pracownik otrzymuje od pracodawcy dobrowolny benefit, bo pracuje krócej niż 5 dni w tygodniu i krócej niż 40 dni w tygodniu, choć np. nadal po 8 godzin dziennie.
Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy – dziś benefit jutro norma?
Możesz zastanawiać się, po co w takim razie potrzebna jest zmiana ustawy, skoro 4 dniowy tydzień pracy można wprowadzić już dziś? Różnica będzie zasadnicza. Ponieważ dziś wprowadzenie takiego rozwiązania w firmie to wciąż pracowniczy benefit, zależny od dobrej woli pracodawcy. Gdy zostanie uchwalone nowe prawo, to dobre serce pracodawcy znów będzie musiało pomyśleć nad nowym benefitem. Bo to, co dziś możliwe jest dla wybranych, będzie obligatoryjnie dostępne dla wszystkich. Bowiem nowelizacja kodeksu pracy, o której wszyscy mówią, ma wprowadzić 35-godzinny tydzień pracy. Stąd pracodawcy, którzy chcą dzięki temu narzędziu zachęcić pracowników do aplikowania u siebie, powinni się pospieszyć.
Cztery zamiast pięć dni w tygodniu. Dlaczego warto rozważyć zmianę?
Zanim przejdziemy do „jak”, zastanówmy się „dlaczego”. Wielu pracodawców obawia się pomysłu skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy. Tymczasem doświadczenia firm z Niemiec, Francji czy szwedzkiego oddziału Toyoty pokazują, że skrócenie tygodnia pracy nie tylko zwiększa zadowolenie i motywację pracowników, ale może również poprawić efektywność i wyniki firmy. Skrócony czas pracy pracownika przynosi mu większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Ludzie bardziej cenią swój czas, są skoncentrowani i zrelaksowani, co przekłada się na lepszą jakość pracy. Tym samym krótszy czas pracy może przynieść firmie wymierne zyski i zmniejszyć koszty rekrutacji, a pracownikom pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego.
Czy krótszy tydzień w pracy jest możliwy w Polsce w 2024 roku?
Nasz kodeks pracy jest bardziej elastyczny, niż wielu przypuszcza. Czterodniowy tydzień pracy to model organizacji czasu pracy, w którym pracownik wykonuje jako etat swoje obowiązki w ciągu czterech dni w tygodniu zamiast tradycyjnych pięciu. Choć standardem jest 5-dniowy tydzień pracy, istnieją przepisy, które umożliwiają jego skrócenie, zachowując przy tym pełne wynagrodzenie. Przechodząc na 4-dniowy tydzień pracy, przy jednoczesnym skróceniu godzin pracy, Twoi pracownicy zyskują dodatkowy wolny czas. Dzięki temu mogą doświadczać poprawy ogólnego samopoczucia, a tym samym, być bardziej zaangażowani w pracę.
Niewątpliwie krótszy czas pracy przekłada się na lepszy balans między życiem zawodowym a prywatnym. Wprowadzenie krótszego tygodnia pracy z mniejszą liczbą godzin pracy może również pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne pracowników. To inwestycja w zdrowie i zadowolenie pracowników, która często przekłada się na wyższą efektywność. A właśnie tego najbardziej potrzebuje dziś rynek pracy.
Pomysł czterodniowego tygodnia pracy. Jak to zrobić?
Przykładowe sposoby organizacji czasu pracy są tak różnorodne, że każdy pracodawca powinien znaleźć w nich coś dla swojej firmy. Pracownicy z kolei na pewno będą liczyć na benefit w postaci czasu pracy krótszego niż standardowe 40-godzin w tygodniu, płatne jak przy obecnym 40-dniowym wymiarze. Wymienione modele dają wiele możliwości.
Oto trzy kluczowe rozwiązania:
System skróconego tygodnia pracy
Jednym ze sposobów jest system skróconego tygodnia pracy. Krótszy tydzień pracy pozwala pracownikom pracować mniej dni w tygodniu, ale dłużej każdego dnia pracy. Przykładowo, pracownik będzie pracować 4 dni po 10 godzin każdego dnia, zamiast 5 dni po 8 godzin. To daje dodatkowy dzień wolny, a firma nadal otrzymuje taką samą liczbę godzin pracy. Jeśli jednak miałby to być benefit, wówczas system ten może przewidywać, że każdego z 4 dni w tygodniu pracownicy będą pracować krócej.
Zadaniowy system czasu pracy
Inna opcja to zadaniowy system czasu pracy, gdzie pracownik ma określone zadania do wykonania, a nie sztywno narzucone godziny pracy. To daje dużą elastyczność i pozwala pracownikom lepiej zarządzać swoim czasem. To świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie niezależność.
Indywidualny rozkład czasu pracy
Kolejną opcją korzystną dla pracownika jest indywidualny rozkład jego czasu pracy. Umożliwia on pracownikom i pracodawcom negocjowanie godzin pracy tak, aby odpowiadały zarówno potrzebom firmy, jak i życiowym priorytetom pracownika. Ten system może bowiem dostosować godziny lub dni pracy do pracownika.
System skróconego tygodnia pracy. Czy to jest dla Ciebie?
Rozważasz wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy w swojej firmie albo skrócenie czasu pracy pracowników z 40 godzin tygodniowo do 35 lub 32, płatne jak przy 40-godzinach, jak w przypadku firmy Herbapol? Masz pytania dotyczące tego, jak to zrobić zgodnie z polskim prawem pracy? Jesteśmy tutaj, by Ci pomóc. Nasza kancelaria armińska radcowie prawni specjalizuje się w dostosowywaniu przepisów pracy do indywidualnych potrzeb klientów. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie, które wpasuje się w specyfikę Twojej firmy i zadowoli Twoich pracowników.
- Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o tym, czy praca przez 35 godzin pracy w tygodniu sprawdzi się u Ciebie w firmie
Anna Duraj z kancelarii armińska radcowie prawni dla Dziennika Gazeta Prawna
Z dumą odnotowałyśmy wypowiedź ekspertki z naszej kancelarii, mecenas Anny Duraj, na temat 4-dniowego tygodnia pracy, jaką udzieliła ona dla Dziennika Gazeta Prawna. Zdaniem Anny to, co dziś jest benefitem, już wkrótce stanie się normą dla pracowników. Stąd Ci pracodawcy, którzy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników już dziś i stworzyć ze skróconego dnia pracy przewagę konkurencyjną, powinni już teraz zaangażować się w proces zmian w swojej firmie.
Wypowiedź naszej koleżanki można także przeczytać w elektronicznej wersji gazety Dziennik Gazeta Prawna.
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Jak nasza kancelaria może Ci pomóc?
Rozumiemy, że każda firma jest inna i ma swoje unikalne potrzeby. Dlatego oferujemy indywidualne podejście do każdego klienta. Pomagamy w analizie obecnych rozwiązań w firmie, doradzamy w kwestii możliwych zmian w organizacji pracy, systemie pracy i harmonogramie pracy. Wspieramy w procesie ich wdrażania, niezależnie od tego, czy Twoi pracownicy mają pracować osiem godzin dziennie czy mniej. Nasi eksperci z zakresu prawa pracy są gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wątpliwości.
- Zobacz pełną ofertę kancelarii z obszaru Zatrudnienie
- Umów się na indywidualną konsultację online lub telefoniczną dotyczącą zwolnienia pracownika
- Chcesz porozmawiać o mobbingu i dyskryminacji? Umów się na poradę prawną online
- Kup pakiet dokumentów do Twojej firmy z zakresu HR, kadr, prawa pracy
Wprowadźmy razem 4-dniowy tydzień pracy w Twojej firmie
4-dniowy tydzień pracy to nie tylko trend czy moda, ale przede wszystkim szansa na budowanie zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska pracy. Wprowadzenie takiego modelu może wydawać się wyzwaniem, ale z naszą pomocą proces ten może przebiec gładko i bezproblemowo. Potrzebujesz skrócenia w Twojej firmie tygodnia pracy do 4 dni? Pomożemy Ci w tym.
Pamiętaj, że zmiana na 4-dniowy tydzień pracy to inwestycja w Twoich pracowników, która może przynieść długoterminowe korzyści dla całej firmy. Jeśli jesteś gotowy, aby zrobić ten krok, skontaktuj się z nami. Razem sprawimy, że Twój zespół będzie cieszyć się dodatkowym dniem wolnym, a Twoja firma będzie kwitnąć dzięki zadowolonym i wydajnym pracownikom.
Wprowadźmy razem 4-dniowy tydzień pracy do Twojej firmy. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.