W życiu niektórych przedsiębiorców przychodzi taki czas, że muszą podjąć decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej. Powody tej decyzji mogą być różne. Czasem wynika to z chęci przerwy w biznesie, częściej – z powodów finansowych, administracyjnych albo prawnych. Na szczęście prawo polskie daje możliwość zawieszenia działania firmy, bez konieczności jej zamykania. Teraz możesz zrobić to z poziomu swojego laptopa, bez wychodzenia z domu. Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet? O tym jest ten poradnik.
Jak w 5 krokach zawiesić działalność przez internet?
Oto wskazówki, co musisz zrobić krok po kroku w celu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez internet.
1. Zaloguj się do swojego konta w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zrobisz to wykorzystując swój Profil Zaufany, na przykład logując się za pośrednictwem swojego banku.
CEIDG to elektroniczna platforma, która umożliwia przedsiębiorcom rejestrację, zmianę danych i zawieszenie działalności gospodarczej.
2. Po zalogowaniu się do swojego konta, w menu bocznym znajdź i wybierz „Aktualizację wpisu„. To tam w dalszych krokach zaznaczysz, jaką czynność chcesz wykonać.
3. Następnie przejdziesz do ekranu informującego Cię o możliwości zmiany danych firmy. Kliknij „Rozpocznij” a następnie zaznacz właściwą opcję – wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej.
4. We wniosku musisz wskazać okres zawieszenia działalności. Działalność możesz zawiesić na czas nieokreślony albo określony, ale nie krótszy niż 30 dni. Jeśli we wniosku o zawieszenie wskażesz datę, do której zawieszenie ma trwać, to po upływie tego okresu Twoja działalność wznowi się automatycznie. Wniosku o zawieszenie nie musisz uzasadniać.
5. Jeśli nie będziesz dokonywać innych zmian, to prześlij wniosek o zawieszenie działalności za pośrednictwem platformy CEIDG. Oczekuj na potwierdzenie zgłoszenia. Dostaniesz je na wskazany przez siebie w koncie adres e-mail.
Wskazówka!
Jeśli we wniosku nie określiłeś terminu odwieszenia działalności, czyli jest ono bezterminowe, to będziesz musiał następnie złożyć w CEIDG kolejny wniosek o odwieszenie. To jedyna formalność, ponieważ urząd skarbowy i ZUS otrzymają tę informację automatycznie z rejestru.
Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?
Przedsiębiorcy sięgają po narzędzie, jakim jest wniosek o zawieszenie, m.in. po to, aby uniknąć kosztów, gdy koniunktura nie sprzyja rozwijaniu biznesu. Zawieszenie wywołuje określone skutki, dlatego warto przed złożeniem wniosku przygotować się do tej sytuacji.
- Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie zawiesisz działalności gospodarczej, jeśli zatrudniasz pracowników na umowie o pracę. Aby móc to zrobić, musisz rozwiązać wcześniej wszystkie takie umowy. Jeśli w Twojej sytuacji istnieją warunki do innego uregulowania kwestii angażowania personelu, być może rozważysz zawarcie ze współpracownikami umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej. W przypadku wątpliwości jak to zrobić oraz czy Twoja indywidualna sytuacja kwalifikuje się na takie zmiany, skontaktuj się z naszą kancelarią. Nieprawidłowe uregulowanie kwestii pracowniczych może mieć daleko idące skutki, dlatego w tych sprawach lepiej poddać swoją sytuację profesjonalnej ocenie radcy prawnego.
- W trakcie zawieszenia działalności nie musisz opłacać składek ZUS. To duża ulga dla małych przedsiębiorców, ale zwróć uwagę na konsekwencje tej okoliczności. Nawet jeśli opłacałeś składki ZUS na preferencyjnych warunkach, to po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego nie będziesz mógł korzystać z państwowej opieki zdrowotnej. W takiej sytuacji, jeśli chcesz iść do lekarza na NFZ, musisz mieć inną podstawę do ubezpieczenia. Na przykład dopisać się do niego jako członek rodziny.
- Dużą ulgą będzie fakt, że w okresie zawieszenia nie składasz deklaracji VAT ani nie uiszczasz zaliczek na podatek dochodowy. Z drugiej strony nie możesz też osiągać przychodów z działalności, którą zawiesiłeś. Coś za coś. Co więc możesz robić w trakcie zawieszenia? Mówi o tym ustawa Prawo przedsiębiorców – możesz:
- wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, np. rozliczać koszty stałe
- przyjmować należności, które powstały przed datą zawieszenia, oraz regulować powstałe w tym czasie zobowiązania
- zarabiać w inny sposób, np. jako osoba fizyczna na zlecenie albo na umowie o pracę
Ile kosztuje zawieszenie działalności gospodarczej?
Zawieszenie działalności jest bezpłatne, dlatego nie musisz uiszczać żadnych opłat za wniosek.
Co jeszcze warto wiedzieć zawieszając jednoosobową działalność gospodarczą?
- CEIDG przekazuje informację o zawieszeniu działalności gospodarczej do ZUS (KRUS) oraz do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Dlatego nie musisz składać odrębnych wniosków do tych organów. Powiadomiony także zostaje Główny Urząd Statystyczny, więc gdy ktoś wyszuka Twoją firmę po REGON, zobaczy, że zawiesiłeś swoją działalność.
- Chociaż nie możesz prowadzić działalności gospodarczej wykonywanej przed datą zawieszenia, to warto wiedzieć, że nie wstrzymuje to ewentualnych kontroli. Różne urzędy wciąż mogą sprawdzić Twoją firmę, a jeśli toczą się wobec niej jakieś postępowania sądowe lub inne postępowania związane z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem, to musisz uczestniczyć w postępowaniach sądowych i administracyjnych.
- Warto też wiedzieć, że jeśli działalność zostanie zawieszona na okres trwający nieprzerwanie 6 miesięcy, to Twój naczelnik urzędu skarbowego wykreśli Cię z rejestru czynnych podatników VAT. Po ponownym rozpoczęciu działalności firmy, automatycznie zostaniesz przywrócony do tego rejestru, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
W podsumowaniu
Dzięki temu, że w Polsce działalność można zawiesić online za pośrednictwem ePUAP, stało się to proste i wygodne. Niezależnie od tego, czy powodem zawieszenia działalności są kłopoty finansowe, czy inne okoliczności, dzięki technologii zrobisz to szybko i efektywnie. Pamiętaj jednak, że zawieszenie działalności jest czasowe i należy stale monitorować stan spraw swojej firmy. Warto też określić termin, po którym wznowisz działalność lub zamkniesz ją ostatecznie. Unikniesz w ten sposób stałej niepewności i lepiej zaplanujesz swoją biznesową ścieżkę.
Potrzebujesz wsparcia w ułożeniu efektywnych i bezpiecznych prawnie procesów biznesowych w Twojej firmie? Szukasz pomocy przy zgłoszeniu wniosku o zawieszenie, zamknięcie lub przekształcenie działalności? Chcesz, aby kancelaria prawna napisała dla Ciebie umowy, regulaminy lub podsunęła sprytne rozwiązania optymalizujące Twoje koszty? Skontaktuj się z nami. Zespół ekspertek z kancelarii armińska radcowie prawni chętnie Ci pomoże.
Niniejszy artykuł ma wyłącznie funkcję informacyjną i publicystyczną i nie stanowi porady prawnej. Jest efektem pracy i wiedzy jego autora. Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub oceny prawnej Twojej konkretnej sytuacji, skontaktuj się z radcą prawnym i poproś o indywidualną opinię.