W gorące dni 23-24 maja 2024 roku do Lublina zjechało ponad 150 uczestników i prelegentów, głównie ze świata prawa. Wszyscy za cel mieli jedno miejsce – Centrum Spotkania Kultur. To tam miała miejsce dwudniowa, wyjątkowa konferencja o legal design i innowacjach w branży prawnej. Nie mogło nas tam zabraknąć! Oto relacja naszej koleżanki z kancelarii Kasi Ploetzing. Kasia podzieliła się swoimi wrażeniami, wnioskami i zdjęciami z tych dwóch intensywnych i niezwykłych dni. Zapraszamy!
Konferencja o Legal Design? Muszę tam być!
Gdy radczyni prawna Aneta Baranowska po raz pierwszy udostępniła na swoim profilu na LinkedIn informację, że organizuje wydarzenie Legal LUBLINnovation, na które zjadą się entuzjaści legal design i nowych technologii, wiedziałam, że muszę być wśród uczestników! Nie da się przecież świadczyć usług legal design bez znajomości najnowszych trendów. Mapa tematów i zakres wystąpień zaintrygowały mnie tak bardzo, że bilet na konferencję i warsztaty miałam już kupiony na miesiąc przed wydarzeniem.
Na dwa ciepłe majowe dni Lublin stał się centrum dialogu o legal design i przyszłości zawodów prawniczych, na które nieodparty wpływ mają nowe technologie. Do domu wróciłam z głową pełną przemyśleń i inspiracji oraz wspaniałymi znajomościami, które zawiązałam w trakcie networkingowych rozmów przy kawie.
Tessa Manuello robi show!
Nie da się wymienić i opisać wszystkich prezentacji, które zostały wygłoszone przez te dwa dni w Lublinie. Początek zaskoczył! Okazało się, że punkt w programie konferencji pt. Tessa Manuello – “Wielkie otwarcie” – to wcale nie eufemizm. Faktycznie Tessa zrobiła epickie otwarcie porywając publiczność do tańca i klaskania, aby pobudzić kreatywność słuchaczy. Ćwiczenie okazało się sukcesem, o czym zaświadczyły rysunki uczestników eksperymentu myślowego. Tessa opowiadała o tym, dlaczego kreatywność w branży prawniczej jest koniczna i w jaki sposób zmienia świat. Wyjaśniła też, dlaczego tak często nam – prawnikom – jej brakuje. Zdradziła, jaka była jej ścieżka, która doprowadziła ją do pracy z legal design oraz stanowiska Founder & CEO of Legal Creatives.
Legal design ma swoich zwolenników i… przeciwników
Równie inspirująca była rozmowa czterech wspaniałych kobiet, które na co dzień zajmują się legal design. Ogromny szacunek i podziękowania należą się Kamili Kurkowskiej, Magdalenie Góralskiej, Iwonie Jaroszewskiej-Ignatowskiej i Izabeli Turczyńskiej-Buszan. Za to, że podzieliły się z nami swoją praktyką, problemami, z którymi się stykają i opiniami na temat przyszłości legal design. Ta wymiana zdań była o tyle cenna, że wciąż w Polsce rzadko możemy posłuchać o praktyce pracy z legal design. Tymczasem trend ten zaczyna zdobywać coraz więcej zwolenników, ale też – jak się okazuje – i przeciwników.
Czy kancelarie przestaną “billować”?
Z tematem “Jak sztuczna inteligencja zmieni model biznesowy kancelarii prawnych” próbował zmierzyć się Maciej Kacymirow z Greenberg Traurig. Z rozbrajającą szczerością przyznał, że nie ma pojęcia, jak będzie wyglądać przyszłość prawniczych kancelarii. Trudno się z nim nie zgodzić. Bo kto ma dziś odwagę fantazjować na ten temat w perspektywie czasowej dłuższej niż – powiedzmy – 3 lata? Jedno jest pewne – zmiany nastąpią. Czy pożegnamy godzinową wycenę pracy? Czy nasze nudne obowiązki na stałe przejmie sztuczna inteligencja? Chciałoby się zajrzeć do szklanej kuli, lecz czy taka w ogóle istnieje?
Co na rynku zrobi 10 tysięcy prawników rocznie?
Równie inspirujący był panel dotyczący alternatywnych ścieżek kariery dla absolwentów prawa. To już nie jest prognozowanie przyszłości, ale procesy, które dzieją się tu i teraz. Jeśli bowiem co roku uczelnie prawa kończy ponad 10 tysięcy absolwentów, raczej przewidywalnym jest, że nie każdy skończy jako partner kancelarii. Jakie są opcje? Jedną z silniejszych jest marketing prawniczy i pomoc kancelariom prawnym w charakterze ekspertów – od cyberbezpieczeństwa, innowacji, wsparcia akademickiego czy budowania wizerunku. Wielu prawników przechodzi do biznesu, wielu innych zupełnie zmienia zawodową ścieżkę. I wygląda na to, że jest to trendujące.
Jak w legal design zrobić regulamin sprzedawcy… rolek papieru toaletowego?
Ogromną frajdę sprawił mi udział w warsztatach, które poprowadziła mieszkająca na co dzień w Amsterdamie Anna Posthumus Meyjes, założycielka Aclara Legal Design. Anna podzieliła nas na grupy i zachęciła do pracy nad fragmentem regulaminu firmy produkującej papier toaletowy. Czyż mogła znaleźć wdzięczniejszy temat koncentrujący się na człowieku? W wyniku naszej kreatywności na żywo zaczęły powstawać rysunki, diagramy i mapy myśli. Proponowaliśmy nie tylko sformułowania w prostym języku, ale też rozwiązania technologiczne, które jeszcze bardziej ułatwiałyby klientom rozwiązywanie ich potencjalnych problemów. Hasło “Let’s roll” nabrało dla mnie odtąd zupełnie nowego znaczenia i stało się synonimem marketingu prawniczego dla wizjonerów. To dopiero jest legal design w praktyce!
Networking przy kawie i w jednorożcu
Kolejka do ekspresu z kawą w czasie przerwy oraz lunch sprzyjały nawiązywaniu kontaktów i wymianie spostrzeżeń. Dyskusje toczyły się w długich korytarzach, restauracjach i na dachu Centrum Spotkania Kultur. A kontynuowaliśmy je podczas wieczornej integracji w Unicorn Lounge & Club. Luźna atmosfera sprzyjała wymianie myśli i doświadczeń. Nowe znajomości pozwolą nam kontynuować współprace oraz dalsze dyskusje, przy kolejnym spotkaniu w Lublinie.
Mamy słownik ikon dla dokumentów prawnych!
Ciekawym punktem programu było zaprezentowanie pracy grupy inicjatywnej Legalny Design. Jej liderka – Aneta Baranowska – ogłosiła powstanie Słownika ikon dla dokumentów prawnych, zachęcając uczestników do jego pobrania i korzystania z ikon, które powstały w procesie projektowym. Słownik jest dostępny na stronie: Legalny Design. To narzędzie może znacząco ułatwić tworzenie bardziej zrozumiałych i przejrzystych dokumentów. I pomóc kancelariom, które właśnie zaczynają swoją przygodę z legal design.
Czy legal design przyjmie się w Polsce?
Konferencja Legal LUBLINnovation 2024 pokazała, że prawnicy coraz bardziej dostrzegają potrzebę tworzenia dokumentów zgodnie z zasadami legal design. Mimo to, wielu z nich wciąż nie czuje korzyści płynących z tej metody. Klienci również mają wątpliwości co do jej przydatności i dodatkowych kosztów, które muszą ponieść, aby lepiej rozumieć umowy i pisma, które otrzymują od prawników. Widoczny jest też wzrost wykorzystania nowych technologii w praktyce prawniczej. Myślę, że tematy poruszone podczas wydarzenia, na stałe zagościły już w dyskursie prawniczym i będą kontynuowane w rozmowach, szkoleniach i kolejnych konferencjach.
Czego Jaś się nie nauczy…
Osobiście najbardziej zainteresowała mnie tematyka legal design i wyzwania związane z jej upowszechnieniem. Całkowicie zgadzam się z tezą, że warto wprowadzić legal design na studiach prawniczych, aby w przyszłości stał się standardem. Tylko takie podejście sprawi, że prawnicy zaczną komunikować się “ludzkim” językiem, a klienci nie będą musieli płacić podatku od zrozumienia języka, jakim mówią do nich prawnicy. Nie mam wątpliwości, że legal design to przyszłość i że odwrócenie modelu prawniczej komunikacji to tylko kwestia czasu. Korzyści zaś nie da się przecenić. Bo jak wycenić wzajemne zaufanie?
Gdzie zrobisz dokumenty w metodzie Legal Design?
Nowoczesne podejście do tworzenia dokumentów prawnych zdobywa coraz większe uznanie na całym świecie. W krajach takich jak Holandia i Stany Zjednoczone, legal design to już standard w wielu kancelariach i korporacjach. W Polsce również rośnie zainteresowanie tą innowacyjną metodą. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie legal design, widząc korzyści w postaci bardziej przejrzystych i zrozumiałych dokumentów. Skorzystaj z naszych usług i dołącz do grona liderów, którzy stawiają na czytelność i efektywność w komunikacji prawnej.
Usługi legal design kancelarii armińska radcowie prawni
Kancelaria armińska radcowie prawni oferuje usługi legal design dla firm. Kierujemy je do przedsiębiorców korzystających z wzorów umów, regulaminów oraz ogólnych warunków umów. Przeprojektujemy te dokumenty, aby były bardziej przejrzyste i przyjazne dla klientów. Dzięki temu klienci chętniej będą korzystać z Twoich usług i polecać je innym.
Dowiedz się więcej o Legal Design
Zajrzyj do pozostałych wpisów na naszym blogu i dowiedz się więcej o korzyściach stosowania dokumentów prawnych przygotowanych w metodzie Legal Design:
- Dlaczego warto postawić na Legal Design w erze przyjaznych rozwiązań prawnych?
- Umowy Legal Design – rewolucja w świecie umów
- Legal Design – jak projektować dokumenty prawne, umowy i regulaminy, aby każdy je rozumiał
Katarzyna Armińska-Waszczyk o legal design dla Bezprawnika: